Een terugblik 2024 en vooruitblik 2025
Iedere week worden er plus minus 160 pakketten met voedsel uitgedeeld in Heerenveen, Akkrum en Jubbega. Er zijn drie vaste momenten in de week dat cliënten hun pakketten kunnen ophalen in Heerenveen. In het voorjaar 2023 zijn we begonnen om één keer per week de pakketten uit te geven. Dit om verse producten en minder houdbare producten beter te kunnen meegeven en ook een betere spreiding van de aanvoer. Daarvoor hadden we in Heerenveen één keer in de veertien dagen uitgifte, dit is nu nog wel zo in Akkrum en Jubbega.
Totaal per jaar zijn er 10.000 pakketten afgeleverd. Het streven is om drie gezonde maaltijden per week uit de schijf van vijf te kunnen meegeven.
In 2024 hebben we gezien dat de post inkoop voedsel veel hoger ligt dan in voorgaande jaren. Sommige supermarkten leveren minder goederen, zodat we meer verse groenten en/of andere versproducten in moeten kopen. Vanuit het distributiecentrum Drachten krijgen we eens per week of twee weken verse en/of houdbare producten aangeleverd.
Maandelijks wordt er door de plaatselijke kerken voedsel ingezameld en ook worden er regelmatig acties bij supermarkten gevoerd om de voorraad weer op peil te krijgen.
Ook de actie van de inlevering van de DE punten heeft een mooie opbrengst in januari 2024 opgeleverd. De Postcodeloterij in november 2024 leverde ons met het statiegeld van AH ruim € 5.000 op. De donatie van kerstpakketten was dit jaar groot. Het Frisius MC Heerenveen en Leeuwarden leverden 150 kerstpakketten. Plus nog de diverse kerstpakketten van andere bedrijven. De actie van SC Heerenveen in december leverde ons 36 kratten met voedsel en veel ruime donaties van bedrijven op.
Hulp externen
Via het armoedefonds krijgen wij kleine bijdrages voor die kinderen die als leerling de overstap maken van het basisonderwijs naar het VO, dit met een schoolpas, deze pas kan worden gebruikt om de eerste benodigde schoolspullen te kopen. En ook via het armoedefonds kunnen onze cliënten maandelijks MUP-producten (menstruatie uitgiftepunt) krijgen. Ook wordt er door de stichting Jarige Job aandacht gegeven aan kinderen van de voedselbank met een verjaardagpakket. In de afgelopen decembermaand, konden de gezinnen met kinderen van 0 tot 15 jaar een Sinterklaascadeau krijgen, dit via de stichting Sint voor-een-ieder.
Verschillende MBO-Firda scholen in Heerenveen hebben diverse acties gevoerd, met o.a. geld en/of producten voor ons te werven. Verder zijn er diverse ondernemers uit de gemeente Heerenveen, die ons van vers brood en/of vlees voorzien. Via de stichting Sociaal Vitaal in Oudehorne krijgen we een aantal maanden wekelijks verse groenten van hun pluktuin.
Al deze mooie acties en initiatieven en vele donaties van ook o.a. particulieren hebben we nodig om de constante toevoer van voedsel te kunnen waarborgen. Verder krijgen we ook de noodzakelijke jaarlijkse subsidie van de Gemeente Heerenveen.
Met ruim 100 vrijwilligers geven we iedere week weer het voedsel aan de cliënten.
Medio december van dit jaar hebben we een goede tweedehands bestelauto Renault Master in gebruik genomen. Het hele aankoopbedrag hebben we weer met subsidiegelden kunnen verrekenen. De bestelauto heeft een automatische laadklep, koeling en vriezer. De verse producten kunnen nu gekoeld worden vervoerd. Dit is een hele goede verbetering ten aanzien van o.a. het vers houden en vervoeren van de pakketten bij de cliënten in de dorpen Akkrum en Jubbega. Wat zeker belangrijk is voor de voedselveiligheid. Ieder jaar wordt er gecontroleerd en moeten we voldoen aan de landelijke eisen van de voedselveiligheid.
De vele vrijwilligers zetten zich ook komend jaar weer vol in, om met zijn allen er een goed 2025 van te maken. Het jaar 2025 zal voor de voedselbank weer een jaar worden van uitdagingen. De vraag is altijd welke goederen er worden aangeleverd. Welke leverancier levert wel en welke leverancier zal gaan stoppen? Hoe zal het gaan met de donaties. En hoeveel cliënten melden zich aan? Nu is het bekend geworden dat Picnic vanaf maart 2025 geen goederen meer aanlevert. Dit is/was onze grootste leverancier.
In het eerste kwartaal van 2025 zullen we weer tekorten hebben aan voedsel. Hoeveel gaan we inkopen aan verse producten? Dit is natuurlijk afhankelijk van het aantal cliënten. Waarbij we ook niet vooraf weten hoeveel er dit jaar van ons de hulp nodig hebben.
Ook wij hebben een signaalfunctie, deze kan bestaan uit het doorverwijzen van cliënten naar instanties die hen ook weer verder kunnen helpen met eventuele problemen. Dus ook een stuk maatschappelijk werk. Maar voorop staat dat we die cliënten helpen, die het echt nodig hebben, we willen goede en gezonde producten leveren.
We wensen dan ook de mensen een voorspoedig en gezond 2025.
Namens de Stichting Voedselbank Heerenveen dank aan iedereen die heeft bijgedragen aan onze Voedselbank.
Externe contacten
Sponsoren
Dit jaar werden we weer door velen (alfabetisch gerangschikt) gesteund:
Aldi, Albert Heijn, Armoedefonds, Bakker Boonstra (De Knipe), Bakker Boonstra (Akkrum), Bilijam Assurantiën, Brouwer supermarkt Nieuwehorne, De Buurtkok, De Reade Hoeke, Firda, Gemeente Heerenveen (huisvesting, energie, afvalverwerking), Geotrack Telematics, Haarsma FoodImpuls, Jumbo (Greiden), Jumbo (Molenplein), Julia Jan Wouters Stichting, Jumbo (Online hub), Kaasmakerij Henri Willig, Klaar en Advies, Kruizinga Service BV, Lidl, Oliebollenkraam Gühnen, Overname in Bedrijf, Picnic, Pieterpikzonen bv, Poiesz, Recare Zorg BV, Rotery, SC Heerenveen, Slagerij van der Meer, Slagerij Zijlstra, Stichting Sociaal en Vitaal, de Walvis, De Wolff Konstructiebedrijf BV, Ziekenhuis Frisius MC.
Verder kregen we grote bijdragen van verscheidene kerkgenootschappen.
Ook ondervonden we steun van zeer veel particulieren.
Bijzondere acties
Opgesteld April 2025 door Johanna Bandstra
Boekjaar 2024 - Balans Jaarrekening 2024 - Begroting 2025